Adıyaman-Malatya Sınırında Tehlikeli Gerginlik

Çelikhan 29 Ekim 2019 18:59
Videoyu Aç Adıyaman-Malatya Sınırında Tehlikeli Gerginlik
A
a

Adıyaman ile Malatya arasında bir kaç yıl önce başlayan tabela ve sınır gerginliği, bu kez yaylaların kime ait olduğu karmaşasıyla yeniden alevlendi.

Çelikhan Yeşilyurt yolunun ulaşıma açılmasıyla yol kenarına konulan Malatya İl Sınırı tabelası geçen süre içinde defalarca yer değiştirmiş, Adıyaman-Malatya sınırının neresi olduğu hususu tartışmalara yol açmıştı. 
Malatya Kozluk Köylülerinin sınırda bulunan yaylada yol açma çalışmasına başlaması, Çamppınar(Pirhamsk) köylüleri ile Kozluk köylülerini karşı karşıya getirdi. İddiaya göre Kozluk köylüleri yol çalışmaları yaparken, Çampınar köylüleri buraya gelmiş ve bu bölgenin kendi sınırları içinde olduğunu belirterek çalışmalara engel oldukları sırada 5 kişi yaralanmıştı. Sonraki günlerde Kozluk köyünden kalabalık bir grup yayla mevkisine gelerek yol kenarında basın açıklaması yapmış ve yetkililerden yardım istemişti.
Bunun üzerine Malatya Valiliği 29.10.2019 günü aşağıdaki açıklamayı Valilik internet sitesinden yapmıştır.
T.C.
MALATYA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 
    28 Ekim 2019 Tarihli bazı internet haber siteleri ile Ulusal ve yerel medya haberlerinde ‘’Akılalmaz Olay Adıyamanlılarla Malatyalılar Birbirine Girdi’’ ‘’Sınırdaki Yayla İki İli Karşı Karşıya Getirdi’’ başlığıyla yayınlanan haber içerikleri nedeniyle açıklama yapma gereği duyulmuştur.

18 Ekim 2019 Tarihinde ilimiz Yeşilyurt ilçesi Kozluk Mahallesi’nde Yeşilyurt Belediye ekiplerinin yol açma çalışmaları sırasında Kozluk Mahallesi sakinleri ile Adıyaman İli, Çelikhan İlçesi Çampınar Köyü sakinleri arasında yayla kullanımı anlaşmazlığı nedeniyle tartışma çıkmıştır. Çıkan tartışma sonucunda beş şahıs darp nedeniyle hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmıştır, olayla ilgili altı şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahıslar serbest bırakılmış olup soruşturma halen devam etmektedir.

İl ve ilçe jandarma ekipleri tarafından olay yeri ve çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup, halen bu tedbirler hassasiyetle devam ettirilmektedir.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yol çalışması yapılan yerin, Valiliğimizce teknik elemanlara yaptırılan ölçüm ve incelemeler neticesinde Malatya İli Yeşilyurt İlçesine bağlı Kozluk Mahallesi ile Adıyaman İli Çelikhan İlçesi Çampınar Köyü arasındaki sınıra esas olan 06.01.1939 tarihli Kozluk Mahallesi (Köyü) Hudutnamesi ile 1/25.000 ölçekli Memleket Haritalarında belirtildiği şekilde Yeşilyurt İlçesi Kozluk Mahallesi sınırları dahilinde olduğu, dolayısıyla iki İl arasında sınır anlaşmazlığı oluşturacak mahiyette olmadığı anlaşılmıştır.

18 Ekim 2019 tarihinde Kozluk Mahallesi sakinleri ile Çampınar Köyü sakinleri arasında meydana gelen ve sonrasında bazı şahıslar tarafından tırmandırılmak istenen gerginliğin, Ülkemizin her zamandan fazla ihtiyaç duyduğu huzur ve kardeşlik ortamına zarar verdiği açıktır. Bu nedenle, söz konusu olayı bahane ederek vatandaşlarımız arasında husumeti besleyen davranış ve açıklamalarda bulunanlar hakkında gerekli takibat yapılacaktır.

 Olayın sükûnet bulması için tartışmanın her iki tarafı ile görüşmeler devam etmekte olup, konunun bölgede yaşayan vatandaşlarımız arasında gerginliğe neden olacak şekilde kamuoyuna yansıtılmasından uzak durulması gerekmektedir.            

Konunun önemine binaen kamuoyunun bilgisine sunulur.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir