Siyaset
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:14   Güncelleme : 16-06-2021 11:14

YABANCIYA SIFIR VERGİ, YERLİYE HAPİS!

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, milli ve yerli söylemini dilinden düşürmeyen iktidarın Anadolu topraklarının yüz yıllık ürününe kaçak muamelesi yaptığını söyledi. Sıfır gümrükle ithal tütünün serbest olduğunu vurgulayan Tutdere, “Yabancının vergisi sıfırlandı yerliye hapis cezası getirildi.

YABANCIYA SIFIR VERGİ, YERLİYE HAPİS!

Anadolu tütününe 3 yıldan 6 yıla kadar hapis getiren bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidar, bu yanlıştan bir an önce dönmeli. 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yasadan geri adım atılmazsa üreticimizin emeğini ve ekmeğini savunmak adına üreticilerimize yine alanlarda olacağız” dedi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Türkiye’nin her tarafında çok ciddi yaptırımlarla karşılaşan tütün üreticisinin hükümetten çok çektiğini ve çekmeye de devam ettiğini söyledi. Tutdere, “Milliyiz ve yerliyiz diyen iktidar bu toprakların yüz yıllık ürününe kaçak muamelesi yapıyor, bin bir emekle üretilen tütüne el koyuyor ve üreticilere idari para cezaları uyguluyor” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba öncülüğünde Adıyaman’da, Malatya’da üreticinin hakkını savunmak için bir dizi eylem yaptıklarını hatırlatan Tutdere, 2017 yılından beri konuyu TBMM’de takip ettiklerini, sorunun çözümü için sürekli Meclis gündeminde tuttuklarını bildirdi.

YABANCI TÜTÜN SERBEST

Tütün üreticilerini bekleyen büyük tehlikeye dikkat çeken Tutdere, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan, ‘1 kg tütün satana 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası’ getiren kanunun üreticiyi zor durumda bırakacağını kaydetti. Tutdere, “Amerikan tütünü serbest, Yunan tütünü serbest, ancak Anadolu tütününe 3 yıldan 6 yıla kadar hapis getiren bir iktidarla karşı karşıyayız. Yasanın ertelenmesi, cezaların kökten silinmesi, tütün yetiştirilmesinin serbest kalması için Meclis’te bütün milletvekillerimizle tütün üreticisi adına her türlü mücadeleyi vereceğiz. İktidar bu yasadan geri adım atmazsa Türkiye’nin dört bir yanında emeğimizi ve ekmeğimizi savunmak adına alanlara çıkacağız” dedi.

YABANCININ VERGİSİ SIFIRLANDI YERLİYE HAPİS CEZASI GETİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararnameye göre, yabancı sigara üretiminde kullanılan yabancı tütün ithalatında ton başına alınan 150 dolarlık verginin sıfırlandığını hatırlatan Tutdere, iktidarın dışarıdan sıfır gümrükle ithal ettiği tütüne milyonlarca dolar para verdiğini belirtti. Tutdere, “Yabancının vergisi sıfırlanırken, Adıyamanlı, Malatyalı, Batmanlı, Bitlisli, Diyarbakırlı, Hataylı üreticinin tütününe üç yıl hapis getiriyorlar. Millilik bunun neresinde?” dedi.

YÖNETMELİĞİ ÜÇ SENEDE ZORLA ÇIKARTTILAR, ÜRETİCİDEN 6 AYDA KOOPERATİFLEŞMESİNİ İSTİYORLAR

Covid-19 salgını ile birlikte kamu işlemlerinde yavaşlama meydana geldiğine, bundan dolayı da tütün üreticilerinin tamamlamaları gereken yasal prosedürleri tamamlayamadıklarına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, şöyle devam etti:

 

“2017 yılında kendi üreticisine hapis öngören kanun teklifini yasalaştıran AKP, üç yılın sonunda 31 Aralık 2020 tarihinde ancak yönetmelik çıkartabildi. Bir yönetmeliği 3 senede çıkartan hükümet, üreticilere kooperatifleşmeleri için 6 ay kadar bir süre tanıdı. Ancak bununla da bitmiyor. Kooperatif kuruluş sürecinde de bin dereden su getirten hükümet neredeyse üreticiler kooperatifleri kuramasın diye uğraşıyor. Tütün üreticilerinin kooperatifleşme çalışmalarını tamamlanması için yasanın ve yönetmeliğin öngördüğü tarih olan 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kuruluş işlemlerini yerine getirilmeleri imkânsız bir durumdur. Öngörülen hapis ve para cezalarının 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girerek uygulanacak olması tütün üreticilerinin mağduriyetine neden olacaktır.”

DUMAN OPERASYONLARI

Avukat Tutdere, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin her tarafında çok ciddi tütün baskınları yapıldığını, özellikle Adıyaman tütünü satan adreslere operasyonlar yapıldığını, tütünlere el konulduğunu, tütün satan üreticilerin, tütün satan kişilerin saatlerce gözaltında tutulduğunu ve yüksek oranda idari para cezaları kesildiğini belirtti.

ÜRETİCİNİN UYKULARI KAÇIYOR

Adıyaman'da özellikle Mayıs ve Haziran’ın, tütün dikim ayları olduğunu kaydeden Tutdere, şu an tarlada, güneşin alnında çalışan tütün üreticilerinin çok ciddi bir kaygı içinde olduğunu bildirdi.  Tutdere, “Üreticinin diktiği tütünü önümüzdeki dönem hasattan sonra satıp satamayacağının garantisinin olmaması, bütün tütün üreticilerinin uykusunu kaçırıyor” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin