Adıyaman
Giriş Tarihi : 07-02-2024 16:10

Naci Görür anlattı: ‘Adıyaman’da deprem olacak mı?’

ADIYAMAN (PHA) - Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Adıyaman’da deprem olacak mı? demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey” ifadelerini kullandı.

Naci Görür anlattı: ‘Adıyaman’da deprem olacak mı?’

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Adıyaman İl Koordinasyon Kurulu’nun davetlisi olarak gediği Adıyaman’da, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Depreme Dirençli Kentler Sempozyumu’nda konuşma yaptı.

Görür, şöyle konuştu:

“Hükümet veya muhalefet cephesindeki belediye başkan adayları halka vaatlerinde deprem dirençli kentler inşa edeceğiz diyorlar. Bu elbette ki 6 Şubat depreminin farkındalığı. Bu coğrafyada, 13,6 milyon sene önce deprem mekanizması oluştu. 13,6 milyon seneden beri depremler devam ediyor. Daha milyonlarca yıl devam edecek. O yüzden bu ülkenin bir numaralı gündemi deprem olmalı. Şimdi biz depremleri durduramayacağımıza göre her depremde de 10 binleri, 50 binleri toprağa veremeyeceğimize göre ne yapabilirizi araştırmalıyız. Depremde ayakta durmak için deprem dirençli kentler yapılabilir. Doğu Anadolu Fayı muhakkak zamanı geldiğinde depremi üretir. Bu bölge sürekli olarak 7 ve 7’nin üzerinde depremlerle tahrip olmuştur. Deprem yaşayan bir kentin insanlarısınız. ‘Deprem olacak mı?’ demek, güneş doğacak mı, akşam olacak mı demek kadar abes bir şey. Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Siz komşunun depremini duydunuz. O deprem nereden geldi? Doğu Anadolu Fayı kırıldığı için siz de yakın olduğunuz için onu duydunuz. Bu deprem olduğunda içindeki enerjinin yüzde 20’sini kırılmamış faylara veya komşu faylara transfer eder. Şimdi düşünün bu fay kırıldığı zaman tam 5 milyon ton dinamitin aynı anda patlamasına denk gelen bir enerjiyi açığa çıkardı. Muazzam bir enerji.”

Kaynak : PHA

AloğluAloğlu