Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 19-06-2020 14:13   Güncelleme : 19-06-2020 14:13

Makaron ve Sarma Sigaraya 3-6 Yıl Hapis!

TBMM'de yapılan oylama ile Ticari amaçla makaron ve sigara kağıdı içine tütün konularak satılmasına 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasa 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Makaron ve Sarma Sigaraya 3-6 Yıl Hapis!
7 Haziran tarihinde izinsiz tütün ticareti yapanlara uygulanacak olan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasanın 1 yıl ertelenmesi için Ak Parti tarafından Kanun teklifi verilmişti.
Ancak yapılan ertelemenin Makaron ve Sigara kağıdına sarılan sigaraları kapsamadığı ortaya çıktı.CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda tütüne ilişkin hapis cezalarının da bulunduğu Kanun Teklifinin görüşmelerinde tütün üreticilerinin taleplerini ve beklentilerini gündeme getirdi. Tutdere, olası mağduriyetlerin önlenmesi için Kanun Teklifindeki, tütünün satışına ve makaron veya sigara kağıdına sarılmak suretiyle pazarlanmasına ilişkin maddelerin birlikte değerlendirilerek, en az bir yıl süreyle ertelenmesini istedi.

CEZA ÖNGÖREN MADDELER BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ
 
CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 18 maddelik Kanun Teklifinin Türkiye’deki bütün tütüncüleri yakından ilgilendirdiğini belirtti. Teklifin cezai müeyyidelerle ilgili maddelerinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tutdere, hem tütün satışına ilişkin hem de tütünün makaron veya sigara kağıdına sarılmak suretiyle pazarlanmasına ilişkin maddelerin ilgili yönetmelikler çıkartılıncaya, tesisleşmeler sağlanıncaya kadar en az bir yıl veya iki yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini belirtti.
 
YÖNETMELİKLER ÇIKMADI, TÜTÜN ÜRETİCİSİ HAZIR DEĞİL
 
Görüşülen teklifin 14.maddesindeki düzenlemelerin Türkiye’deki yüz binlerce tütün üreticisini yakından ilgilendiren çok hassas bir mevzu olduğunun altını çizen Tutdere, “Kaçakçılık Kanunu'nun 3'üncü maddesine eklenen yirminci fıkra 2017 yılında Meclis’ten geçti. 2017 yılından beri bu yasanın yürürlüğü 3'üncü defadır erteleniyor. Çünkü buna paralel olarak diğer mevzuatlarda yapılması gereken değişiklikler yapılmadı. Bu düzenlemelerle ilgili bakanlıklar kendi üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getiremedikleri için yasanın yürürlük tarihi her defasında ertelendi ve bu aşamaya geldi. Peki, bugün Türkiye'nin koşullarına baktığımızda geçen yılki koşullardan farklı bir şey var mı? Hiçbir fark yok! Çünkü ben bu işi yıllardır takip ediyorum. Geçen dönemde de burada çok ifade ettim. Şu anda tütün üreticilerinin kooperatifleri kâğıt üzerinde kuruldu, tesisleşmesi gerçekleşemedi. Çünkü buna ilişkin yönetmelikler çıkmadı. Makineleşmesi, pazarlaması, paketlemesine ilişkin düzenlemelerin hiçbirisi yapılmadı. Şurada yirmi günlük bir süre bile kalmadı. Bu süre içerisinde bunların yetişme şansı da yok.”dedi.
 
ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA MAĞDUR OLUR
 
Ceza öngören maddenin yürürlük tarihinin ertelenmesinin önemli ve gerekli olduğunu, ancak teknik olarak ceza hukuku açısından sorunlar bulunduğunu ifade eden CHP’li milletvekili “Maddeyi 2'ye bölerek tütün için 2021 yılında, makarona ve kâğıda tütün sarmak suretiyle pazarlanması ve satılması için de 2020 yılında, yani yirmi gün sonra yürürlüğe girsin diye bir teklif verilmiş. Bu, ciddi anlamda mağduriyet yaratacaktır” dedi.


Tutdere: Kooperatif Yönetmeliği Halen Çıkarılmadı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere TBMM'de verilen Kanun teklifi üzerine yaptığı konuşmada; Tütün Kooperatifleri için daha önce Kanun çıkarıldığını ancak bu kanuna paralel olarak gereken yönetmelik ve diğer kanunların halen çıkarılmadığını bu sebeble kooperatifler kurulmadığı için bu yasanın 2018, 2019 da ertelendiğini ancak 2020 Temmuzda yürürlüğe gireceğini ifade etti. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle sarmalık yerli ve milli tütünü makaronun içine koyan, bulunduran ve satan kişilere 3 yıl hapis cezası verilmesiyle ilgili kanun teklifi veriyorsunuz, bir paket sigara satana 3 yıl hapis cezası hangi vicdana sığar, hangi hukukla açıklanabilir. Bu konudaki kahabat çiftçinin değil ilgili kurumların ve bu güne kadar gerekli hazırlıkları yapmayan bakanlıklarındır ancak ceza çiftçilere kesilmektedir. Burada bir ikililik söz konusudur. Tütün sarılmadan, makaronun içine girmeden tüketilecek bir madde değildir. Bu teklif şuna benzer, adamın önüne yemeği koyup ellerini arkadan kelepçeleyeceksiniz, sonra hadi ye bakalım diyeceksiniz.

Tutdere konuşmasının devamında Çelikhan'ın tek geçim kaynağının tütün olduğunu ve yüzde doksan Ak Partiye oy verdiğini belirterek bu yasayla bu insanları cezalandırmayın yazıktır, günahtır. Kanunu çıkarmadınız, kooperatiflerin önündeki engelleri kaldırmadınız diyerek teklifin geri çekilmesini istedi.


Makaron ve Sarma sigaraya 6 Yıla kadar Hapis!

18 Haziranda TBMM'de yapılan oylama ile Makaron ve Kağıda sarılmış sigara satışı yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasanın 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi Ak Parti oylarıyla kabul edildi.
AdminAdmin