Güncel
Giriş Tarihi : 17-12-2023 23:11

Doğalgaz ve Soba Zehirlenmelerine Dikkat!

Havaların soğuması ve şiddetli rüzgar ile beraber karbon monoksit veya doğalgaz sızıntısına bağlı ölümler artış gösteriyor. Peki alınması gereken önlemler neler?

Doğalgaz ve Soba Zehirlenmelerine Dikkat!

Havaların soğuması ve şiddetli rüzgar sebebiyle çatı uçması, soba ve doğalgaz zehirlenmesi tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekiyor. Zehirlenmelerin en büyük sebebinin Karbonmonoksit gazı olduğu belirtiliyor.

Karbonmonoksit renksiz, kokusuz, tatsız, yanıcı ve zehirleyici bir gazdır. Bu nedenle zehirlenmenin fark edilmesi güç olmaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlardaki açık ocaklar, bacası çekmeyen sobalar, mangal, şofben ve bacasız gaz sobalarındaki yakıtın iyi yanmaması sonucu oluşmaktadır. Kısa sürede müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanma olasılığı yüksektir. Özellikle uyku esnasında vücut zehirlenme belirtilerini algılayamadığından, ölüm vakalarının çoğunluğunun gece uyku sırasında meydana geldiği görülmektedir. Gündüz saatlerinde ise özellikle soba kullanılan evlerde sözü edilen bulgular görülürse zehirlenme olabileceği hatırlanmalıdır. Zehirlenme belirtileri genelde baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, sersemlik, terleme, bulantı ve kusma; belirtiler arttıkça görme bozukluğu, kalp çarpıntısı, kalpte sıkışma hissi, nefes almada güçlükler ve bayılma hissi görülmektedir. Zehirlenen bir kişiye ilk yardıma koşan kişi öncelikle kendini korumalıdır. Hemen camlar açılarak, açılamıyorsa kırılarak odaya temiz hava girişi sağlanmalı veya hasta temiz havaya çıkartılarak derhal 112 Acil Çağrı Merkezi aranmalı ve tıbbi yardım istenmelidir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve ağır sonuçlarını basit önlemler ve bazı kurallara uyularak engellenmesi mümkün olabilmektedir.

       KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER NELERDİR:

 • Soba satın alırken TSE belgeli ve ısı verimi yüksek olanlar tercih edilmelidir.
 • Tekniğine uygun temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığında 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullanıldığında ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir.
 • Soba boruları pencere veya duvar delinerek uzatılmamalı, şayet uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları yalıtılmalıdır.
 • Dumanın geri tepmesini engellemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 m daha yüksekte olması sağlanmalı ve mutlaka baca başlığı (baca şapkası) olmalıdır. Baca başlığı aynı zamanda bacalara yağmur suyunun, kuşların, yaprak atıkları ve haşerelerin girmesini de engeller.
 • Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmeli, altına tercihen mermer olmak üzere yanmaz bir altlık konmalıdır. Doğru yerleştirme mesafesi boru ile duvar arasında 1-1,5 m aralığında olmalıdır.
 • Soba mobilyalardan belli bir mesafe bırakılarak kurulmalı ve en az 50 cm. yakınına ısının dağılmasını engelleyici bir malzeme ve eşya konulmamalıdır.
 • Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, ucuz ve kontrolsüz satılan kömür kesinlikle alınmamalı, izin belgesi olan satıcılar tercih edilmelidir.
 • Soba aşırı doldurulmamalıdır (2/3’ü doldurulan soba yeterli olabilmektedir). Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
 • İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artmaktadır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk edecektir.
 • Sobaya kömür tamamen yanmadan ve ızgaraları temizlenmeden yeni kömür ilavesi yapılmamalı, özellikle yatmadan/uykudan önce bu hareketten kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • Sobaların kullanıldığı yerlere yeterli hava girişi sağlanmalı, bunun için ortam sık sık havalandırılmalıdır. Çünkü yakıtlar yanarken ortamdaki oksijeni de tüketmektedirler.
 • Sobanın kurulu olduğu odada yatılmamalı ve uyku düzeni alınmamalıdır. Şayet yatılmak zorunlu ise (elbette bu seçenek olmamalı) soba mutlaka sönmüş olmalı ve uykudan hemen önce kesinlikle yakıt koyulmamalıdır.
 • Sobası yanan odada yatılıyorsa, yatan kişinin başı sobadan en az 1.5 metre uzakta kapıya yakın olmalı ve kapı temiz oksijen girecek kadar açık-aralıklı bırakılmalıdır.
 • Sobalı ortamlarda aşırı uyku gelmesi halinde karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmeli ve ortam hemen havalandırmalıdır.
 • Özellikle lodoslu/kıbleli havalarda ölüm vakaları ve riskler artmaktadır. Bacalar standartlara uygun değilse lodoslu/kıbleli ve fırtınalı havalarda soba kesinlikle yakılmamalıdır.
 • Kapalı garajda çalışan arabaların içinde ve yakınında durulmamalı; ağır trafikte, özellikle de tünellerde araba camları kapalı tutulmalıdır.
 • Şofbenler mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (özellikle bina aydınlığına bakan) şofbenler asla çalıştırılmamalıdır.
 • Şofben banyoya kesinlikle yerleştirilmemeli, kullanıldığı yere sürekli temiz hava girişi sağlanmalıdır.
 • Kombili mekânlarda, pencere veya duvarlara monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda gazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezler asla iptal edilmemeli ve üzeri kapatılmamalıdır.
 • Kombi, şofben gibi cihazlar her yıl kış mevsimine girerken sadece yetkili servisler aracılığıyla yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalıdır.
 • Doğalgaz/kombi tesisatlarına arıza durumlarında kesinlikle müdahale edilmemeli, yetkisiz kişi ve kuruluşlara tamir ve bakım gibi işlemler yaptırılmamalıdır.
 • Baca bağlantılı doğalgaz/kombi sistemlerinde, iç veya dış etkenlerden dolayı bacaların deformasyona uğraması ihtimaline karşı, yetkili firmalara baca ve bağlantı elemanları kontrol ettirilmelidir,
 • Kombi/şofben yerleştirilmiş mutfak gibi kapalı mekânlarda, karbonmonoksit sensörlerinin kullanılması tercih edilmelidir. Karbon içeren yakıtların kullanıldığı odalara yerleştirilen bu cihazlar karbonmonoksit gazını algılar ve alarm devreye girer. Çıkardığı kuvvetli ses sayesinde ev içersinde yaşayanların uyarılmasını sağlar. 
 • Doğalgaz şebekesi arızalarında ya da koku alınması durumunda “Acil Durum Talimatı”ndaki hususlar dikkate alınmalı ve 187 Doğalgaz Acil Servisi aranmalıdır.
 • Unutmayın: Lodoslu ve fırtınalı havalarda soba, şofben ve bireysel kombi yakmayınız.
 • Geceleri yatarken sobaları mutlaka söndürünüz. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelendiğiniz durumlarda, ortamı hemen havalandırarak, 112 acil tıbbi yardım telefonunu arayınız.
M. KaradağM. Karadağ