Malatya
Giriş Tarihi : 20-10-2014 08:01   Güncelleme : 20-10-2014 08:01

Bem-Bir-Sen Şube Başkanlığına Acar Yeniden Seçildi

Memur-Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Sendikası (Bem-Bir-Sen) Malatya Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda şube başkanlığına yeniden Hanifi Acar seçildi.

Bem-Bir-Sen Şube Başkanlığına Acar Yeniden Seçildi

Battalgazi Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen Bem-Bir-Sen Malatya Şubesi Genel Kurulu’na AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Levent Uslu ve Medeni Sevinç, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sayın,Çelikhan blediye başkan yardımcısı Y.Kenan Acar Memur-Sen İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer ile birlikte davetliler ve genel kurul delegeleri katıldılar.

  Genel Kurulda divan başkanlığını Bem-Bir-sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu yaparken açılış konuşmasını yapan Bem-Bir-sen Şube Başkanı Hanifi Acar, “Malatya’mızda marka bir sendika haline gelen Bem-Bir-Sen üye potansiyelinin yüzde 89’unu kaydederek büyük bir başarı elde etmiştir. 2002 yılında 32 üye ile başladığımız hak mücadelesinde bugün 976 üyesi ile 14 işyerinin 11’inde yetkiliyiz ve 107unda Sosyal Denge tazminatı  sözleşmesi imzalanmıştır” dedi.

 Son olaylara tepki gösteren Acar, “Bugünlerde  Kobani’deki kardeşlerimizin büyük acısını ırkçılık saikıyla bahane ederek masum insanları katledenler ile İŞID denilen terör örgütünü Kobani üzerine gönderenlerin ayrı şer odakların maşası olduğu unutulmamalıdır. Bunların babaları, akıl hocaları hepsi aynıdır” ifadelerini kaydetti.

  Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Medeni Sevinç, “Biz yerel çalışanların hak ve menfaatlerini korama da hükümetimiz ile çalışanlar adına güzel diyaloglarla, diyalog kurarak bir ilki başardık ve Belediyelerde sosyal denge tazminatını yasallaştırarak yerel çalışanlara hediye ettik. Bunda katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 Son Kobani olaylarına tepki gösteren Sevinç, “Yaşanan olaylar itibariyle burada Malatya’da bilmiyorum, ben dendim Vanlıyım. Van’da 3 gün dışarıya çıkamadık. Bizi savunanlar, güya hak ve hukukumuzu savunanlar, güya bizim kimlik değerlerimizi savunanlar memleketimizi yakıp talan ettiler.Aslen Erçiş’liyim. Erçiş’in yüzde 90’ını yerle bir ettiler. Depremden çok daha kötü bir hal aldı. Soruyorum; bumu insan hakları, bumu Kobani’ye sahip çıkmak, bumudur bu millete sahip çıkmak? Biz bunların sahip çıkmasını istemiyoruz. Biz milletimizle barışık ve bir arada yaşamak istiyoruz. Türkiyeliyiz ve hepimiz hamd olsun Ümmet-i Muhammed’iz” ifadelerini aktardı.

Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcı Levent Uslu  ise 1996 yılında Malatya’da vatani görevini yaptığını belirterek, o günden bugüne Malatya’yı çok gelişmiş, çok değişmiş  ve güzelleşmiş olarak gördüğünü belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

 AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın’da, “Üstad Necip Fazıl’ın ifadesi ile eksilmez yeni, solmaz renk, pörsümez tazenin yeniden inşası için muhakkak ki sendikalaşma hareketlerimiz çok daha suretli bir şekilde gerçekleşmelidir. Demokrasinin bütün kurum ve kuralları ile birlikte kök salması sonucunda İnşallah bundan sonra Türkiye’nin yönetimine ne postallılar ve nede başka gruplar müdahale edemeyecektir.  Yani kendilerine uymayan bir gelişme söz konusu olduğunda Türkiye’nin demokratik yönetimine müdahale edip, kendi mefhum emellerini gerçekleştirmek için çalışamayacaklar. Bununda yolu sivil toplum kuruluşlarımızın ve sendikalarımızın güçlenmesidir, kuvvetlenmesidir” dedi.

 Memur-Sen İl Temsilcisi Kerem Yıldırım ise şunları söyledi, “MEMUR-SEN Malatya’da 13 bini aşkın üyesi ile ülkemizde 800 bine yaklaşan dev potansiyel üyesi ile marka bir sendikadır. Yetkili sendikadır, etkili sendikadır., hatta ülkemizde sendikacılığı her alanda temsil eden tek sendikadır” dedi.

  Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’da “Bu birlikteliklerimiz çok önemli. Eer biz örgütlü toplum olursak bize ne tak işler, ne top işler, nede tüfek işler. Aslında 2000’lı yıllardan sonra Türkiye artık kendi içi ile değil, dünya ile uğrayan bir ülke oldu. 28 Şubat ile birlikte ülkemiz çok yoğun bir iç kargaşa, kendi içinde bir dalaşma yaşadı. Devlet millete düşman haline geldi, devlet milletin değerleri ile kavga eden, milletin değerlerini ayaklar altına alan bir yapı haline dönüştü. Ama  Rabbime çok şükürler olsun, bu millet her zaman hesap sormayı bildi ve bu dönemde de bu hesabını sordu. Artık bu millet kendi değerleri ile kavga eden, kendisi ile kavga eden bir topluluk değil, kendisi ile barışık, kendi içinde barışı temin etmiş ve artık dışarıya bakan bir topluluk haline geldi. Rabbime ne kadar şükür etsek azdır” diye konuştu.

 Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, “Geldiğimiz an itibariyle maalesef İslam coğrafyası epey bir zamandır vakitsiz ölümlerin diyarına dönüştü. Acının, tesellinin, ağıdın diyarına dönüştü. Gerçek her gün .ir şiddet olayı ile uyanır hale geldik. Yeniden başımızı ellerimizin arasına alıp, yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bu coğrafya yeniden nasıl bir selam yurduna dönüştürülebilir, nasıl bir barış adasına dönüştürülebilir, nasıl bir esenlik vadisine dönüştürülebilir, bunlar üzerinde epey bir kafa yormamız gerekiyor” dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi.

 Genel kurulda Hanifi Acar yeniden şube başkanlığına seçildi. Tek liste ile yapılan genel kurulda Bem-Bir-sen Malatya Şubesi’nin Hanifi Acar başkanlığındaki yönetim kuruluna  Hüseyin Hanbay, Selahattin Taçoral, Abuzer Akagündüz ve Ekrem Güldaş seçildi.

  Denetim Kurulu’na ise Mustafa Tunay, Ahmet Kılınç ve H.Hüseyin Şişman getirilirken, Disiplin Kurulu’na da M. Fatih Arslan, Murat Temur ve Mustafa Deveci seçildiler.

  Üst kurul delegeliğine ise Hüseyin Hanbay, Şaban Aşçı, Mustafa deveci ve Selehattin Taçoral getirildiler.

 (BK)

 

BEM-BİR-SEN MALATYA ŞUBE BAŞKANI M.HANİFİ ACAR’IN 4.OLAĞAN

KONGRESİNDEKİ     KONUŞMA METNİ

 

4. olağan kongremize Büyükşehir Belediyemiz İtfaiye Dairesi  Başkanlığında görevli  ve elim bir trafik kazası sonucu görevi başında şehit olan Orhan ÇOBANOĞLU kardeşimizin ruhuna ve halen ağır yaralı olarak tedavi gören Bilal KILAVUZ kardeşimizin  şifa bulması için hepinizi bir Fatiha okumaya davet ediyorum.

Değerli protokol ve sevgili hazirun 1994 yılında kurulan bugün 20 yaşında olan Bembirsen’in  4. Olağan kongresini yapmanın sevinci ve gururu içerisinde Allaha Şükrediyorum. Malatya’mızda marka bir sendika  haline gelen Bembirsen üye potansiyelinin %89 unu kaydederek büyük bir başarı elde etmiştir. 2002 yılında 32 üye ile başladığımız Hak mücadelesinde bugün 976 üye ile 14 iş yerinin 11 inde yetkiliyiz ve 10 unda Sosyal Denge Tazminatı sözleşmesi imzalanmıştır. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAKIR olmak üzere Yeşilyurt, Battalgazi, Kale, Arapgir, Darende, Hekimhan, Kuluncak, Doğanşehir ve Pütürge Belediye Başkanlarımıza çalışanlarına göstermiş oldukları alicenaplıktan dolayı teşekkür ederim.

Demokrasi refah ve kalkınma yerel yönetimlerin güçlenmesiyle sağlanabilir. Malatya’mızın da dahil olduğu Büyükşehir yasası inşallah bu reformu gerçekleştirecektir. Bu yasa ile ülke nüfusunun %77 si Büyükşehir hizmetinden faydalanmaktadır.

Beklenen reformu gerçekleştirecek olan Mahalli İdare çalışanlarının Sosyal ve özlük hakları iyileştirilmeli, keyfi uygulamaların önüne geçilmelidir. Büyükşehir ödenekleri sadece nüfus kriterine göre değil ilin yüzölçümü ve hizmet alanının coğrafi şartları da göz önüne alınarak mali destek mutlaka sağlanmalıdır.

Zabıta teşkilatında çalışan memurların maktu mesaileri bütün Büyükşehirlerde aynı düzeyde olmalı, ayrıca Zabıta Memurlarına yıpranma payı verilmelidir.

Teknik personelin ek Özel hizmet tazminatı (arazi tazminatı) mutlaka ödenmeli

İtfaiyecilerin meslek sınıfı haline gelmesi sağlanmalı ve verilen yıpranma paylarının hiçbir ön şart olmadan uygulanması için ilgili yönetmelik değiştirilmelidir.

Su ve kanalizasyon İdaresinde çalışan Daire Başkanlarının ek gösterge problemi bir an önce çözülerek bu haksızlık giderilmelidir.

Sosyal Denge Tazminatının da diğer tazminatlar gibi gelir vergisinden muaf tutulması eğer kesilmeye devam edilirse emekliliğe yansıtılarak bu haksızlık giderilmelidir.

Bütün bu sorunlar Genel Merkezimizin aracılığı ile Hükümetimize iletildiğinden burada sıralayarak başınızı ağrıtmayacağım.

Memursen ve Bembirsen olarak çalışanlarımız için elde ettiğimiz kazanımları malumunuzdur.

Bembirsen sadece üyelerinin yasal ve sosyal haklarını savunmamış ülkemizin ve milletimizin huzur ve selameti bakımında bir sivil toplum örgütü olarak üzerine düşeni sonuna kadar korkmadan, çekinmeden, hiçbir menfaat beklemeden yerine getirmeye çalışmıştır. Siyasi iktidarların hayırlı ve güzel işlerine daima destek verilmiş, eksiklikleri hatırlatılmış ve yanlışlarına karşı çıkılmıştır.

Bu bağlamda 12 eylül referandumuna anayasa değişikliğine “yetmez ama evet” sloganıyla tam destek verilmiştir. Daha demokratik ve müreffeh Türkiye için yeni bir anayasanın yapılması talebimizi her platformda dile getireceğiz. Artık darbe anayasasının bütün tortuları temizlenmeli  ve yeni Türkiye için yeni anayasa yapılmalıdır.

Milli birlik ve kardeşlik projesi olarak başlayan çözüm süreci mutlaka devam etmeli ve üç beş provakatörün insafına bırakılmamalıdır. Bugünler de Kobani deki kardeşlerimizin büyük acısını ırkçılık saikıyla bahane ederek masum insanları katledenler ile  İŞİD  denilen terör örgütünü Kobani üzerine gönderenlerin aynı şer odaklarının maşası olduğu unutulmamalıdır.

Dünya tarihinde hiç kimse ırkçılık yaparak insanlığa huzur getirmemiştir.Dünyaya 6 asır huzur ve adalet getiren Osmanlıya karşı ırkçılık saikıyla ilk baş kaldıran Arnavutlara İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif şöyle sesleniy

 Hani milliyetin İslam idi  ? Kavmiyette ne

 Sarılıp sımsıkı sarılsaydın a milliyetine

Arnavutluk ne demek, var mı şeriat yeri

  Küfr olur başka değil, kav-mini sürmek ileri

Arap'ın Türk'e, Laz'ın Çer-kez'e yahut Kürd’e

Acem'in Çinli'ye, rüçhanı mı varmış nerde?

İslamiyet'te anâsır mı olurmuş ?  ne gezer?

Fikr-i  Kavmiyeti  tel'in ediyor Peygamber

           Kuranın Men ettiği  Peygam berin  tel in ettiği  ırkçılığı bizde lanetliyoruz

Şiirin sonunda Mehmet AKİF Şöyle sesleniyor,

Görmüyor gittiği yanlış yolu zannım çoğunuz

 Size rehberlik eden haydudu artık  kovunuz.

 Bunu  benden duyunuz  ben ki  evet arnavudum

Başka bir şey diyemem ,işte perişan yurdum.

      Evet Buğün  hala ırkçılık yaparak kimse Milletine huzur getirmemiştir. Şuanda ırkçılık yapanların  hali bunun örneğidir.

          Memursen ve Bembirsen olarak çözüm sürecinin takipçisi ve öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bediüzaman  Sait Nursi hazretleri 1907 yılında İstanbul’a giderek    ulu hakan cennet mekan Abdul Hamit hana insanlığın ve ümmetin üç temel hastalığının olduğunun bunlar   cehalet-zaruret(Fakirlik)-ihtilaftır diyor . Bugün hala devem eden  bu üç temel hastalıkla  Memur sen  ve Bem Bir Sen Mücadeleye devam edecektir.

- İnşallah 4+4+4 yeni eğitim sistemiyle cehalete

-İMF bataklığından kurtulmuş bir Türkiye olarak adil bir paylaşım sistemiyle zarurete

-Yeni Anayasa ile bu ülkedeki Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Arnavut herkesin eşit birinci sınıf vatandaş olması ve her mezhebi inancın özgürce inancını yaşayabilmesi ile ihtilafa darbe vuracağız.

Bunlar olamaz diye kimse ümitsizliğe düşmesin. Unutmayalım ki iman varsa imkan vardır. Yeniden öncü ve lider Türkiye tesis edilerek başta ateş çemberine dönüşen Otadoğuya ve tüm dünya insanlarının huzura kavuşması için çabamız, gayretimiz, mücadelemiz devam edecektir.

Tekrar hepinize Genel Kurulumuza katılımınızdan dolayı teşekkür eder en kalbi duygularımla saygı ve sevgilerimi sunarım

 

 

bem-bir_sen-(2)-(600-x-337).jpg

bem-bir_sen-(1)-(600-x-337).jpg

 

 

AdminAdmin