TÜTÜN İÇİN SON YASA ONAYLANDI

Çelikhan 17 Mayıs 2018 13:20
Videoyu Aç TÜTÜN İÇİN SON YASA ONAYLANDI
A
a

TBMM Başkanvekili Aydın: “Tütün üreticimizi mağdur etmedik”

 

 

TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman ekonomisinin can damarlarından olan kıyılmış sarmalık tütün ile ilgili maddelerin 23 maddelik Torba Kanun içerisinde kabul edilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

 

 

 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın, bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifinde yer alan tütün ile ilgili madde TBMM’de onaylandı.

 

Adıyaman’da ki üretici için hayati öneme sahip konunun mecliste kabul edilmesiyle üretici rahat bir nefes alacak. TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tütün üreticisinin her daim yanında olduklarını ve onları mağdur etmediklerini vurguladı.

 

Ahmet Aydın, AK Parti iktidarından önce yasaklanan tütünün yasal statüye kavuşması için yaptıkları çalışmaların sonuçlanmış olmasından dolayı mutlu olduklarını ve tütün üreticilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını ifade etti.

 

Ahmet Aydın, TBMM’de tütün üretimi ve satımıyla ilgili düzenlemenin kabul edildiğine işaret ederek, “Tütün üreticimizin her daim yanında olduk,olmaya devam ediyoruz.Bugüne kadar bir gramının dahi satışı yasak olan tütünü, belli kurallarla ve kendi kuracakları kooperatifler eliyle serbest ve yasal hale getirdik. Üreticimizin uzun yıllardır var olan bu talebini biz karşıladık. Yine kooperatif kurma sürecindeki bedeller aşağı çekileceği gibi bu konuda tekelleşmeyi ve üreticinin alın terinin istismarını önlemek için ilgili bakanlarımız ve milletvekillerimizle yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. Üreticimizin mağdur olmaması için,tüm tedbirleri alıyoruz. Üreticimiz adına her anını takip ettiğimiz bu süreç devam ederken, üreticilerimiz lehine olacak yeni bir yasa teklifi verdik ve görüşülerek kanunlaştı.Kurallara aykırı ve illegal tütün ticaretini yapanlar ile ilgili 1 Temmuz’da uygulanacak cezaları bir yıl süre ile ertelendi. Ayrıca mevcut kanunda yer alan ‘tam ve yeni teknoloji’ şartını ortadan kaldırarak, üreticimizin üzerindeki büyük bir yükü de kaldırıyoruz. Böylece kooperatifler, daha az masrafla tesis kuracak, büyük meblağlı teknolojiyi transfer etmek ve yeni makine almak zorunda kalmayacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Ahmet Aydın, TBMM’nin 26. döneminin kapanışını tütün ile ilgili maddenin geçirilmesiyle kapatıldığını belirterek, 26. dönemde hayırlı hizmetlere imza atıldığını ve meclisin 27. dönemde de güzel hizmetlerin ortaya çıkmasına vesile olması temennisinde bulundu.

Kaynak : İHA
1000
icon
Mehmet Ali 20 Mayıs 2018 15:55

Bu adamlar insanları salak yerine koymaktan ne zaman vazgeçecekler ? Yada vazgeçecekler mi ? Bizim çelikhan halkı böyle saf olduğu sürece bunlar bizim oylarımızı alıp sonra salak yerine koymaya devam edecekler. Bulmuşlar güdülecek koyunları iyi güdüyorlar helal olsun oyum size adamsınız

0 1 Cevap Yaz
çelikhanlı 18 Mayıs 2018 14:31

Sanki sorun ortadan kalkmış gibi algı yaratmaya çalışıyorsunuz.Kimin ne yapacağı belirsizlikler içindeyken bu şekilde bir haber yapılması bizlerle dalga geçmektir.

0 1 Cevap Yaz
DEMİRHAN KIVANÇ 17 Mayıs 2018 13:44

Değerli Çelikhan Halkı, dikkatli ol, değişen hiçbir şey olmayacak. Sandık gelince korku dağları sardı Tütünü satabilen yok, satılan tütünün parasını alan yok.

1 0 Cevap Yaz
duyurular DUYURULAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir