Celal TOPKAN

Fizik Yüksek Mühendisi, Araştırmacı Yazar, Siyasetçi, XX. Dönem Adıyaman Milletvekili. 1953, Besni / Adıyaman doğumlu. Baba adı Ali, anne adı Ayşe. İlkokulu köyünde okudu. 1968 yılında Besni Ortaokulunu birincilikle bitirdi. Ankara Yenişehir Sağlık Koleji yatılı sınavını kazandı (1958). Haziran 1972 tarihinde Ankara Yenişehir Sağlık Koleji Radyoloji Bölümünü birincilikle bitirdi. 1972-1981 yılları arasında Ankara Hastanesinde Radyoloji Teknisyeni olarak çalıştı. Ankara Hastanesi’nde gece çalışırken, gündüzleri üniversiteye devam etti. 1980’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Yüksek Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1981-1995 arasında Ankara Numune Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde sağlık fizikçisi, Fizik Yüksek Mühendisi, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Sekreteri olarak görev yaptı Celal Topkan, 24.12.1995 genel seçimlerinde CHP’den XX. Dönem Adıyaman Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Evli, 2 çocuk babasıdır. “Atatürk Sonrası CHP'nin Başarısızlığı” kitabının yazarıdır. Başka kitapları da vardır.

TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR ÇÜNKÜ

A
a
Demokratik parlamenter sistem, partilerde milletvekili adaylarının, partiye kayıtlı üyelerle önseçimle millet tarafından belirlendikleri, gücünü halktan alarak siyaset yapılan sistemdir.    
 
Demokratik parlamenter sistemin işleyişi gereği, millet kimin kendisini en iyi temsil edeceğine milletin kendisi bilir.    
 
Milletvekili adayları, partiye kayıtlı üyelerle millet tarafından önseçimle belirlenir, gücünü halktan alarak siyaset yapılırsa: 
Birincisi, demokratik parlamenter sisteme ilke ve kurallarına göre işleme olanağına kavuşur.  İkincisi, seçilen milletvekilleri, kendilerini millete karşı sorumlu ve görevli olarak görürler. Üçüncüsü, seçilen milletvekilleri millet ve ülke için siyaset yaparlar. Milletin ve ülkenin gelişmesi ve kalkınması için çalışırlar.  
 
Türkiye yönetilir. Ülkenin kaynakları, toplum için, toplumun gelişmesi ve kalkınması için harcanır. Ülke ve toplum kalkınır, gelişir ve zenginleşir. Halkın aş ve işi sorunu çözülür. Toplum ve ülke barış ve huzura kavuşur.  
 
Yürürlükte olan siyasi partiler kanunu, milletvekili adaylarının millet tarafından belirlenmesine, gücünü halktan alarak siyaset yapılmasına, demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemesine, izin vermiyor.  
 
Milletvekilleri adayları, parti genel başkanları tarafından belirleniyorlar. Parti genel başkanı tarafından belirlenen milletvekili adayları, seçildikten sonra siyaseti, partinin genel başkanın koltuğunu güçlendirmek, kendilerine ve yakınlarına fayda sağlamak için siyaset yapıyorlar.  
 
Hem demokratik parlamenter sistemle yönetilip hem de demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemediği,   
Millet, kendisini temsil edecek olan milletvekili adayları kendisi belirlemediği,  
Gücünü halktan almadan yapılan siyaset yapılmadığı için,  
Siyaset, ülke ve halk için yapılmıyor. 
Türkiye yönetilemiyor.   
Ülkenin ve toplumun sorunları çözülemiyor.  
Türkiye gelişemiyor ve kalkınamıyor.  
 
Türkiye’nin yönetilmesi için: 
Demokratik parlamenter sistemin ilke ve kurallarına göre işlemesi,   
Siyasetin gücünü halktan alarak yapılması,  
Türkiye’nin yönetilmesi, kalkınması, gelişmesi ve zenginleşmesi,  
Halkın aş ve iş sorunlarının çözülmesi,  
Türkiye’nin barış ve huzura kavuşması için, 
Yürürlükte olan siyasi partiler kanunu, milletvekili adaylarının, illerinde partiye kayıtlı üyelerle millet tarafından belirlenmesini, 
Siyasetin, halka ve ülkeye hizmet etmek için yapılmasını sağlayacak, 
Yeni bir siyasi partiler kanununun yapılması gerekiyor.   
 
Bu yapılmazsa, demokratik parlamenter sistem, ilke ve kurallarına göre işleyemeden devam edeceği için Türkiye, kötü yönetilmeye, başarısız olmaya devam eder.   
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir