Celal TOPKAN

Fizik Yüksek Mühendisi, Araştırmacı Yazar, Siyasetçi, XX. Dönem Adıyaman Milletvekili. 1953, Besni / Adıyaman doğumlu. Baba adı Ali, anne adı Ayşe. İlkokulu köyünde okudu. 1968 yılında Besni Ortaokulunu birincilikle bitirdi. Ankara Yenişehir Sağlık Koleji yatılı sınavını kazandı (1958). Haziran 1972 tarihinde Ankara Yenişehir Sağlık Koleji Radyoloji Bölümünü birincilikle bitirdi. 1972-1981 yılları arasında Ankara Hastanesinde Radyoloji Teknisyeni olarak çalıştı. Ankara Hastanesi’nde gece çalışırken, gündüzleri üniversiteye devam etti. 1980’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Yüksek Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1981-1995 arasında Ankara Numune Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde sağlık fizikçisi, Fizik Yüksek Mühendisi, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Sekreteri olarak görev yaptı Celal Topkan, 24.12.1995 genel seçimlerinde CHP’den XX. Dönem Adıyaman Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Evli, 2 çocuk babasıdır. “Atatürk Sonrası CHP'nin Başarısızlığı” kitabının yazarıdır. Başka kitapları da vardır.

KURULUŞUNUN 66. YILINDA ADIYAMAN

A
a
AKP’nin tek başına iktidarda olduğu 2002-2020 arasında Başbakanlığa bağlı devletin resmi kurumu olan Devlet Planlama Teşkilatı’nın 2003 yılında yaptığı “İller Arası Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında” toplam 81 il arasında 65. sırada yer alan Adıyaman, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı devletin resmi kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2018 yılında yaptığı “İller Arası Sosyo-ekonomik Gelişmişlik sıralamasında”, toplam 81 il arasında 72 sırada yer almıştır.   
2003-2018 arasında Adıyaman gerilemiş ve yoksullaşmıştır.   
 
Bir Adıyaman Düşünün   
- Adıyaman yoksullaşıyor ve geriliyor. Fakat Adıyaman halkı: 
- Bu durumu sorun yapmıyor ve sorgulamıyor. 
- Sivil toplum örgütleri bu durumu sorun yapmıyorlar ve sorgulamıyorlar.    
- Adıyaman’da yayınlanan gazellerin muhabirleri ve köşe yazarları, televizyonların muhabirleri ve program yapımcıları, bu durumu sorun yapmıyorlar ve sorgulamıyorlar.   
- Adıyaman halkının bu tutum ve davranışının bir sonuca olarak 2003 yılında “İller Arası Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Araştırması Sıralamasında” toplam 81 il arasında 65. sırada yer alan Adıyaman, 2018 yılında yapılan İller Arası Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Araştırması Sıralamasında 72. sırada yer almıştır. 7 basamak gerilemiştir.   
 
Siyaset ve Siyasetçi 
Siyaset, halka hizmet etmek, halka fayda sağlamak, halkın yaşamını iyileştirmek ve yaşam kalitesini yükselmek için yapılan bir iştir.  
Siyasetçi, siyasetin yapıma amacı gereğince, halkın sorunlarına çözüm üretmek, halka fayda sağlamak, halkın yaşamını iyileştirmek, yaşam kalitesini yükselmek için siyaset yapan kişidir. 
 
Adıyaman’ın sorunlarına çözüm üretmek, halka fayda sağlamak, halkın yaşamını iyileştirmek ve yaşam kalitesini yükselmek sözünü vererek halkın oyunu alan, 2002-2020 arasında AKP’den milletvekili, belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi, il ve ilçe başkanı ve yönetici seçilenler, verdikleri sözlerini tutmadıkları, siyaseti kendileri için, kendilerini ve yakın çevrelerini zenginleştirmek için yaptıkları, Adıyaman halkının bu durumu sorun yapmadığı ve sorgulamadığı için, 2003 yılında yapılan “İller Arası Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Araştırması Sıralamasında” toplam 81 il arasında 65. sırada yer Adıyaman, gerilemiş ve yoksullaşmıştır. 2018 yılında 72. sıraya gerilemiştir.  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir