İnsan Olmak

A
a
Başka yaratıklarda olmayan, insana has meziyetler vardır. Bunların başında da sevmek ve sevilmek vardır şüphesiz.
 
Cenabı Allah, insanı değerli bir mahlûk olarak yaratmıştır. O halde, mevkisine, makamına, yaşına, cinsiyetine, milliyetine, dinine bakmaksızın sadece insan oldukları için değer vermek, insan olmanın gereğidir.
 
İnsan olmak, karşında gördüğün bedeni değil de, taşıdığı ruhu sevmeyi gerektirir.
 
Şüphesiz farklı yapılara sahip insanlar vardır. Karakter olarak çok değişik, kültür olarak farklı, eğitim seviyesi farklı insanlar vardır.
 
Bunlar çok normal şeyler. Önemli olan bukalemun gibi kılıktan kılığa giren, zaman ve mekâna göre öz kişiliğinden taviz veren, dününü unutarak sadece bugünü yaşayan insanlardan olmamak.
 
Önemli olan geldiği yeri unutmamak. Yetiştiği toplumu hor görmemek, değer verilince kendini değerli saymamaktır.
 
İnsan olmak, acımayı gerektirir.
 
Aç kalan insana acırım. Özgürlüğünü kaybetmiş insana acırım. Borçlanmış insana acırım. Bir musibete uğramış insana acırım ama bir zümre insana daha beter acırım. Kendini dünyanın en uyanık, akıllı, vazgeçilmez olduğunu sanan zavallılara çok daha acırım.
 
Bu tür insanlara verilen değer aslında onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. İnsanda bitmek tükenmek bilmeyen bir insan sevgisi olmalı ama her insana hak ettiği kadar değer vermek en doğrusudur.
 
Her insana eşit derecede değer vermek, daha fazlasını hak edene haksızlık olur. Hak etmeyeni ödüllendirmek onu düşünüp doğru yolu bulmasını engeller. Hatasını örtmek, yanlışta direnmesine sebep olur.
 
Allah Resulü, “Mümin kardeşinin yüzüne asık bir çehre ile bakana melekler lanet eder.” buyuruyor. İşte sadece bu düstur ile insana iyilik yapmayı, güler yüz göstermeyi, sevmeyi şiar edinmiş insanın iyi niyeti suiistimal edilmemelidir.
 
İyi insan olabilmek için kendimizce bazı mazeretler uydurur zamana bırakırız. Zengin olmayı, iş sahibi olmayı, biraz daha büyümeyi bekleriz. Ancak, dürüst olmak küçük şeylerde saklıdır. Küçük şeylerde dürüst davranamıyorsak, her anlamda büyüdükçe hatalarımızda büyür.
 
Dürüst olmanın belki bir bedeli vardır. Karşılıksız sevmenin mutlaka bir bedeli vardır. Ancak insan olmanın gerekleri olduğundan pahalı da olsa bunlara sahip olmanın yollarını aramalıyız. Çünkü insan olmanın bir fiyatı yoktur. O zaten zenginliktir.
 
Özetlemek gerekirse; İnsan olmak, kendini bilmektir. İnsan olmak, sadece Allah için, karşılıksız sevmektir.
 
Allah içimizdeki insan sevgisini arttırsın ve sadece bedenen insan olanlara da akıl irfan versin inşallah.
 
Şeklen insan olarak dünyaya gelmiş olmak, insan olmaya yetmiyor ne yazık ki.
 
Şair ne güzelde söylemiş;
 
“İnsan doğduk insan ama
İnsan olmak kolay değil”
 
 
 
Fahrettin ÇELİK
www.samsathaber.com
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir