Fatma Ulubey

Çocuklara nasıl anlatılır bilmem ki!

Ey büyükler! Yaşamımızın en güzel en Parlak renkleridir çocuklarımız.. Ve inanıyorum ki, çocuklarımız dünyayı renklere boyayacak…

A
a
Bir süredir çocuklarla ilgili bir yazı aklımda ancak, klavyenin başına geçtiğim her anda Ülkenin gündemine bir bomba düştü. Yazıyı ertelemek zorunda kaldım. Gündemin hızla değiştiği ülkemizde çocuklarla ilgili ne yazılabilirdi ki, biz büyükler yaşadıklarımızı anlamakta bu kadar zorluk çekerken, onların toz pembe dünyasını nasıl karattığımız için bir sözcük var mıydı?
Son zamanda şiddetini artıran terör ve onun gölgesinde yetişen çocukların ruh halini nasıl anlatabilirdim ki, kıyılarımıza vuran çocuk cesetlerini, çocukların artık sokakta oynayamadıklarını, sokakların güvenli bir yer olmadığını, yaşanan çocuk istismarını onlara nasıl anlatabilirdim ki,
Aman güvende değilsiniz, her an bir bomba patlayabilir, ölüm korkusunu nasıl söylemeliydim inanın çok zorlandım. Hangi çocukluğu anlatmalıydım onlara, Çareyi kendi dönemimizin çocukluğunu da biraz katarak kendimi kurtarmakta buldum.
 
Sizin de dediğinizi duyar gibiyim. Bizim çocukluk yılarımız bir başkaydı. Belki her istediğimiz alınmazdı, her dediğimiz yerine getirilmezdi ama bizler o yokluklara, zor şartlara rağmen çok mutlu çocuklardık. Oyuncaklarımız yoktu ama biz bir şeyler bulurduk. Çocukluğumuzun hakkını vererek yaşardık. Doğayla baş başa, sevimli hayvanlarla, çamurla, toprakla haşir neşir olarak, özgürce doya doya yaşardık. İp atlardık, koşardık, bayramda şeker toplardık. Bize bir elbise alındığı zaman sabahlara kadar uyumazdık. Okul arkadaşlarımızla sıkı bağlarımız vardı. Komşuluk o zaman bir başkaydı,  güven vardı.
Dostluklar, arkadaşlıklar mertçeydi.  Akrabalık ilişkileri ne kadar da güçlüydü. İmece usulü yardımlaşmaları hatırladıkça ne denli zamanın ruhuna yenildiğimizi görebiliyorum.
 
 Kıyaslama yaptığım zaman şimdiki çocukların durumu çok üzücü maalesef, Doğada, sokakta arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine, dört duvar arasında önlerinde bir ekran, teknolojiye tamamen bağımlı, yalnız bir çocukluk dönemi geçiriyorlar. Kimi yoksulluk içinde, kimi sokaklarda simit, mendil satıyor.
Günümüzde yaşanan savaşlar, patlayan bombalar tüm hayatı alt üst etti. Hayata korkular egemen olmaya başladı.  Masum insanlar ölüyor,  Çocuklar ölüyor. Hayatlarımızı, canlarımızı, umutlarımızı, sevinçlerimizi yok etmeye kimsenin hakkı yok.
Büyükler kirletti dünyayı ve çocuklar en ağır şekilde yara aldı.
Ey büyükler!
 
Yaşamımızın  en güzel en Parlak renkleridir çocuklarımız.. Ve inanıyorum ki, çocuklarımız dünyayı renklere boyayacak…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ